Prasklé nebo poškozené čelní autosklo není nic příjemného. Ať už k narušení dojde během nehody či od letícího kamínku, vždy je třeba provést opravu co nejrychleji. Je nutné sklo měnit nebo se dá opravit a jak je to s pojišťovnou?
Výměna autoskla
Pokud došlo k poničení čelního skla, k jeho významnému popraskání, které znemožňuje výhled řidiči nebo dokonce k proražení, jeho výměna vás nemine. Stejně tak, jestliže byl vůz vykraden a poškozena byla například boční skla. Výměna čelního skla se může jevit jako velmi složitý proces, ve skutečnosti jde o rutinní záležitost, kterou mechanici v odborném servisu zvládnou zhruba za tři hodiny.
Cena za úkon je individuální s ohledem na značku a typ poškozeného vozidla. Řádně nahlášená a zdokumentovaná autonehoda, stejně jako nahlášené vykradení vozu, je podkladem pro pojišťovnu, které poskytněte také doklad o provedení opravy, kde je uvedena výměna autoskla.
Oprava autoskla
V určitých případech není třeba přistupovat ke kompletní výměně čelního nebo bočního skla. Typicky jde o situaci, kdy byl jeho povrch poškozen letícím kamínkem. Zde přichází na řadu takzvaná bodová oprava autoskla. Je však nutné splnit několik podmínek. Metodu totiž nelze použít na kalená skla nebo v případě, že je poškození na okraji skla či v zorném poli řidiče.
Bodová oprava čelního skla je šetrná, rychlá a samozřejmě levnější než kompletní výměna. Současně se jedná o pojišťovnami uznávanou metodu.
Opravu provádějí servisy často i v místě vašeho bydliště, takže s vozem nikam nemusíte. Práce na jedné prasklině zabere jen asi hodinu a po dokončení nenajdete po prasklině ani stopy.
Tip: Zima se blíží a s ohledem na podmínky, které nastanou na českých silnicích, je čas navštívit pneuservis a přezout na zimní sadu. Hloubka dezénu zimních pneumatik pro osobní vozy by měla být minimálně 4 mm.