Stačí jeden zatoulaný kamínek a po předním skle se vám rozběhne pavouk, který štěstí rozhodně nenosí. Vyplatí se mít čelní sklo u auta pojištěné? A na co si dát při sjednávání smlouvy pozor?
Jak si čelní sklo pojistit?
Právě pojištění čelního skla patří mezi nejčastěji sjednávaná pojištění přidružená k povinnému ručení, nebo havarijnímu pojištění. Připojištění se vyplatí sjednat hned ze dvou důvodů. Jednak vám bude vyplacena vyšší částka, než je tomu u spoluúčasti v rámci havarijního pojištění. A za druhé proto, že každá událost v rámci havarijního pojištění je evidována a může vám zdražit výpočet pojištění, protože přijdete o bonusy.
Podívejte se na stěžejní body, ve kterých se mohou jednotlivé pojišťovny lišit. Pohlídejte si je při podepisování pojistné smlouvy:
- Jaká je takzvaná časová spoluúčast? Tento pojem znamená, že pokud dojde k poškození skla v bezprostřední době po uzavření pojistné smlouvy (některé pojišťovny mají lhůtu tři měsíce), majitel vozu se na úhradě škody podílí. V některých případech je vysoká spoluúčast stanovena jen do doby, než je auto zkontrolováno (osobně či fotodokumentací).
- Některé pojišťovny vyžadují, abyste využili jejich smluvní servisy. Jiné vám umožní si nechat auto opravit tam, kam běžně jezdíte. U smluvních servisů máte výhodu, že vyřídí potřebnou dokumentaci pro pojišťovnu.
- Do jaké výše vám pojišťovna uhradí škodu? U některých pojišťoven si sami nastavíte maximální čerpání, jiné nabízí bezlimitní čerpání. Cena čelních skel se u jednotlivých aut značně liší. Moderní vozy mají vyhřívání skel, senzory či instalovanou kameru. Cena autoskla se tak šplhá do řádů desítek tisíc korun.
- Vztahuje se pojištění jen na přední sklo, nebo i na ta ostatní? Můžete si nechat pojistit i obvodová, případně střešní.
- Na jaké poškození se pojištění vztahuje? Některé smlouvy počítají s různými škodami jako je vandalismus, krádež, mechanické poškození. Jiné naopak obsahují různé výjimky. Pojištění se obvykle nevztahuje na poškození, které si způsobí sám majitel při nesprávném zacházení. Tím může být například nevhodná škrabka na led a sníh, nebo čistící prostředky apod.
Pojištění čelního skla od Kooperativy
Například pojišťovna Kooperativa nabízí pojištění čelního skla bez určení limitu. Velkou výhodou je možnost sjednání pojištění čelního skla online. Počítejte ale s tím, že pojišťovna požaduje aktuální fotodokumentaci. To proto, aby nedocházelo k pojistným podvodům.
Praskliny neignorujte
Možná nad miniaturním poškozením čelního skla mávnete rukou, že to není nic tak hrozného. Víte ale, že vám hrozí pokuta až deset tisíc korun a ztráta 5 bodů? Pokud objevíte prasklinu, kontaktujte asistenční služby pojišťovny, u které máte skla pojištěná. Poradí vám, jak přesně postupovat.
Úvodní foto: Shutterstock