tunel

Dálniční známka a další zpoplatněné úseky v Rakousku

Pokud plánujete cestu do Rakouska, například na dovolenou, při cestě po dálnicích se nevyhnete poplatku. U našich jižních sousedů je nutné zakoupení dálniční známky v elektronické nebo klasické formě, která se lepí na čelní sklo. Vzhledem k charakteru alpské země se na vybraných úsecích platí mýtný tiket (úsekové mýtné).

Dálniční známka Rakousko

Rakouská dálniční známka se dá zakoupit v digitální podobě online, stačí zadat registrační značku vozidla, dobu platnosti a zaplatit ji. Jednodenní a desetidenní kupon může být platný okamžitě po zaplacení. Dvouměsíční a roční dálniční známky mohou být platné až od 18. dne po zakoupení z důvodu zákonné možnosti vrácení do 14 dnů při online nákupech. Pokud však při nákupu uvedete, že jste podnikatel, i tyto produkty lze zakoupit s okamžitou platností.

Preferujete-li klasický nalepovací kupon, koupit jej můžete na čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem. Ten funguje stejně, jako tomu bylo v Česku před zavedením e-známek.

Úsekové mýto Rakousko

V Rakousku se na šesti dálničních úsecích platí mýtné, které je nutné hradit i v případě platné dálniční známky. Důvodem jsou vysoké náklady na vybudování tunelů a dalších dopravních staveb v Alpách. Poplatkem, který často převyšuje i cenu za desetidenní známku, se tak kompenzuje finanční náročnost těchto dopravních děl.

Kde se platí úsekové mýtné:

  • Dálnice A 9 – Bosrucktunnel
  • Dálnice A 9 – Gleinalmtunnel
  • Dálnice A 10 – Katschbergtunnel
  • Dálnice A 11 – Karawankentunnel
  • Dálnice A 13 – Brennerbasistunnel
  • Rychlostní silnice S 16 – Arlberg-Straßentunnel

Všechny mýtem zpoplatněné části lze opět zakoupit online předem (pozor, některé nelze pořídit na jeden průjezd) nebo přímo na místě před průjezdem prostřednictvím mýtných bran. Na místě můžete platit hotově nebo kartou a řadíte se do jízdních pruhů před mýtnou branou dle typu platby.

Závěrem

Obecně lze říci, že nejvíce se vyplatí rakouská dálniční známka online. Nemusíte se obávat, že nalepovací kupon neseženete ani se nemusíte zdržovat jeho nákupem během cesty. Platba mýtného na vybraných úsecích je pak na vašich preferencích, mýtnou branou musíte projet v každém případě. V turisticky exponovaných časech se ale v pruzích pro platbu v hotovosti nebo kartou mohou tvořit kolony.

Komentovat