Podzim může být pro majitele dieselových automobilů parkujících pod širým nebem noční můrou. Necháváte-li vůz zaparkovaný v blízkosti přírody, ale i třeba v okrajové části města, pak si na jeho útrobách může pochutnat kuna. Tento státem chráněný škůdce dokáže napáchat tisícové škody. Chutnají mu zejména teplé kabely.
Boj s kunou je nerovný, výsledek není nikdy jistý, ale kombinací několika odpuzovačů se výsledek může dostavit. Chce to však trpělivost a bohužel i hotovost.
Domácí mazlíček za tisíce
Můj boj s kunou v autě začal před deseti lety, kdy jsem si z autosalonu přivezl svého prvního naleštěného diesela. Auto, které jsem zakoupil na jaře, šlapalo jako hodinky. Jednoho říjnového rána se ale vůz sotva rozjel. Otevřel jsem kapotu a hned jsem uviděl, že v útrobách motoru byl nezvaný host. Tlumicí protihluková izolace motoru byla na cucky a jeden svazek kabelů byl rozkousaný. V tu chvíli jsem si vzpomněl, že jsem kdesi četl článek, jak kunám chutnají kabely, a také na to, jak jsem předchozí večer přijel pozdě domů po dlouhé cestě, a tak byl motor vozu dlouho teplý a přilákal našeho nového „domácího mazlíčka“.
Odvezl jsem tedy auto do servisu, kde jsem dal za opravu pět tisíc. Ze servisu jsem si rovnou odnesl sprej na kuny, kterým jsem začal pravidelně ošetřovat kabely pod kapotou.
Pak byl několik let klid a na kunu jsem pomalu zapomněl a sprej jsem aplikoval méně častěji. A bum. Opět oprava asi za čtyři tisíce. To už jsem se rozhodl pro ultrazvukovou plašičku odrazující toto zvíře. Plašička vydává vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné, ale kuny je vnímají jako velmi nepříjemné. Navíc některé plašičky mění frekvenci tak, aby si kuna na zvuk nezvykla.
Pomohl bobkový list?
Zvolit jsem model, jenž se napojí přímo na baterii vozu. Dodací doba byla týden. Jenže právě v tomto mezičase kuna znovu zaútočila i přes aplikaci spreje. Tentokrát se naštěstí v autě moc nezdržela a prokousla jen jeden malý kabel. Oprava tak vyšla na 400 Kč, ale i tak mě zachvátila panika. Motor jsem doslova prolil sprejem proti kunám, pod kapotu jsem přichytil sušené bobkové listy, které kunám prý zrovna nevoní a čekal jsem na dodání plašičky. Mezitím jsem svou „drahou“ kamarádku uviděl na fotopasti umístěné venku. Promenádovala se kolem auta, ale do motoru podle záběrů nevlezla. Že by pomohl obyčejný bobkový list?
Kromě plašičky, kterou jsem do auta vložil, jsem objednal i mechanickou past na kuny. Jelikož je tento lasicovitý druh u nás chráněný, nelze jej usmrtit. Past funguje tak, že se do ní vloží návnada, třeba vejce. Jakmile do ní zvíře vleze, zavře se za ním sklopec a kunu pak lze odvézt kilometry daleko tak, aby nenašla cestu zpět k vašemu autu. Mně se ji však lapit nepodařilo, každopádně vím, že se na zahradě pohybovala, ale od té doby, co byla v autě plašička, se k němu ani nepřiblížila. Postupem času jsem začal vynechávat i sprej do motoru a bobkový list a byl stále klid.
Nová plašička. Zatím funguje dobře
Auto jsem v loňském roce prodal i s plašičkou umístěnou na baterii. Do nového vozu s naftovým pohonem jsem ihned po koupi umístil plašičku novou. Tentokrát jsem zkusil model na baterie, který vydává ultrazvuk na různých frekvencích. Kunu občas na zahradě zaznamená fotopast, dokonce jsem ji jednou potkal naživo, v autě však nebyla. Moderní plašičky s měnící se zvukovou frekvencí zřejmě fungují. A nebo mám zkrátka štěstí.
Napište nám do diskuze, jakou máte s kunami v autě zkušenost vy.