logo

Na letošním ročníku konference The Business Booster se představí startupové společnosti vyvíjející nejlepší řešení v oblasti udržitelné energie

The Business Booster (TBB), významná evropská konference zaměřená na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, se letos uskuteční 18. a 19. října v nizozemském Amsterdamu. Akce, kterou pořádá společnost EIT InnoEnergy, spojí na jednom místě zástupce nejrůznějších startupů, průmyslové podniky, finanční instituce, politikou sféru a regulační orgány, aby společně diskutovali o tom, jak zajistit a urychlit přechod na udržitelnou energii a čisté nulové emise v Evropě. Mezi vystavovateli budou i letos vývojáři, od nichž se očekává, že budou pracovat na revolučních technologiích pro nadcházející roky.

Na letošním TBB bude vystavovat např. německý výrobce antireflexních fólií Phytonics. Jeho vysoce odolný venkovní produkt na bázi nano biotechnologie je schopen plně absorbovat světlo z jakéhokoli směru a vlnové délky, což umožňuje solárním panelům s touto vrstvou produkovat o 10 % více energie než běžné panely. S podobně průlomovou inovací se na akci představí také polská společnost Coat-it se svým energeticky účinným antikorozním řešením. Je průkopníkem v oblasti nano aditiv pro povrchovou úpravu, která dokáže výrazně zvýšit tvrdost a odolnost proti opotřebení jakéhokoli povrchu.

The Business Booster

V zájmu posílení oběhového hospodářství se lotyšská společnost Empyrio zaměřuje na recyklaci organického odpadu s vysokým obsahem vlhkosti. Vyvinula nízkonákladovou technologii, která spaluje odvodněné čistírenské kaly bez přidání externích zdrojů energie nebo jiných surovin. Teplo vznikající při spalování se využívá k vysušení a zničení dalšího kalu, čímž je zajištěna kontinuita procesu. Francouzská společnost Heliup vyrábí fotovoltaické moduly pro velké střechy komerčních a průmyslových budov. Jejich lehký solární vývoj je kompatibilní s budovami s omezením nosnosti a konstrukce, které nemohou unést hmotnost v současnosti standardních solárních panelů. Velmi futuristická je také nizozemská inovace iON-ENERGY, která přeměňuje energii ze zemské atmosféry na elektřinu. Jejich patentovaný Energy Box bude schopen napájet lidské domovy 24 hodin denně. Průmyslové podniky budou v budoucnu těžit z inovace společnosti Beholder, která využívá umělou inteligenci ke zpracování a analýze snímků ze satelitů a poskytuje tak přesné informace o ložiscích nerostných surovin. Před zahájením prvních vrtů bude k dispozici kompletní výkaz o tom, na kolik a na co je zkoumaná půda bohatá, a to bez ohledu na topografii.

H2SPEED, nákladní automobil francouzské společnosti INCITIS, který mění dopravu a je speciálně navržen pro městský provoz, představuje ekologickou změnu. Vozidlo s nulovými emisemi a elektromobilitou je navrženo tak, aby se po zastavení rychle a plynule nakládalo a vykládalo. Díky tomu, že se zboží nakládá na úrovni ulice, přizpůsobuje se městskému provozu, těsným místům k zastavení a bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu. A právě veřejná doprava bude společností Nevomo nově definována. Na základě technologie MagRail vyvíjí společnost nejnovější generaci vysokorychlostních železničních sítí. Jejich patentované řešení pro modernizaci stávající železniční infrastruktury kombinuje principy magnetické levitace a provozu lineárních motorů, což umožňuje dosáhnout rychlosti až 550 km/h.

Amsterdam

Z českých společností se konference TBB v Amsterdamu zúčastní zástupci energetických firem E.ON či ČEZ, dále pak Inven Capital, Agentura pro podnikání a inovaci a liberecký inovační hub DEC Innovation Centre. Další novinky a informace o letošním ročníku akce The Business Booster najdete na adrese https://tbb.innoenergy.com/.