Dacia Manifesto

Koncept Dacia MANIFESTO nepůjde do výroby. Přesto představuje nápady, které značky využije u budoucích modelů

Koncept Dacia MANIFESTO potvrzuje vizi značky o tom, jaký má být automobil obsahující pouze to základní, ale který přesto zůstává atraktivním, robustním, cenově dostupným a ekologickým. Koncept MANIFESTO je zkušební laboratoří pro nové nápady.

Koncept MANIFESTO není budoucím sériovým automobilem: je vyjádřením snahy značky reagovat na požadavky zákazníků a jejich stále rostoucí oblibu aktivit ve volné přírodě, a při tom jim nabídnout ještě více hodnot a kvalit, které byly a jsou základem úspěchu značky Dacia.

MANIFESTO nově definuje to, co je ve vozidle opravdu nezbytné, aby cestující mohli získat ještě bezprostřednější a opravdovější zážitky. Pasažéry v automobilu nic neodděluje od okolního prostředí – žádné dveře, žádná okna, žádné čelní sklo. Jste jakoby součástí přírody. A při svých aktivitách pod širým nebem oceníte zadní část automobilu, kterou můžete proměnit na pracovní plochu, která se dá využít pro nejrůznější účely.

Dacia Manifesto

Cestující mohou být ještě blíže k přírodě, a zároveň využívat připojení ke všem službám ze svého smartphonu: jednoduchý, efektivní a ekonomický přístup Bring-Your-Own-Device, se kterým přichází Dacia, umožňuje úplnou integraci smartphonu do přístrojové desky a palubního počítače. Tento systém je již zaveden v některých modelech a v budoucnosti se bude dále zdokonalovat.

Koncept MANIFESTO také uvádí pasažéry do další průlomové oblasti, která bude k dispozici v nových modelech. Jedná se o velmi jednoduchý systém YouClip, používaný pro fixaci různých praktických a modulárních pomůcek.

A protože atraktivní vzhled se u Dacie často překrývá s užitečností, stropní svítidlo lze vyjmout a použít jako výkonnou kapesní svítilnu.

Stvořený do přírody

Automobily Dacia jsou známé svou robustností a spolehlivostí. Například Duster, Jogger a Sandero Stepway jsou zákazníky oceňovány jako vynikající automobily pro aktivity ve volné přírodě. Koncept MANIFESTO posunuje hranice ještě dále, tento vůz se stává jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a přírodou.

Dacia Manifesto

Koncept MANIFESTO respektuje všechny charakteristické znaky světa „outdoor“, například pohon všech čtyř kol, světlou výšku, velká kola a karoserii, která hravě zvládne i nejtvrdší podmínky v terénu. Koncept MANIFESTO je vodotěsný. „Waterproof“: vnitřní prostor kabiny můžete čistit vodní tryskou.

Snímatelné potahy sedadel lze během několika sekund proměnit ve spací pytle.

Na střešní nosič lze uložit nejrůznější předměty, protože střešní lišty se dají přesunovat a tím vytváří mnoho možností pro uložení nákladu. Dacia se posunula před ostatní značky už svými novými modulárními střešními lištami, které v minulosti představila u modelů Sandero Stepway a Jogger, a které se brzy objeví také u modelu Duster.

Ekologie

Konceptem MANIFESTO značka Dacia dále rozvíjí svoji vizi automobilu s minimální ekologickou stopou. Protože se jedná o malé a lehké vozidlo, spotřebuje méně energie. Tuto snahu lze sledovat v celé historii modelové řady Dacia – například Jogger je o 300 kg lehčí než jeho sedmimístní konkurenti.

Dacia Manifesto

Značná část karoserie konceptu MANIFESTO je vyrobena z recyklovaných plastů, materiálů vyrobených ze zpracovaných použitých polymerů, které vytvářejí typický skvrnitý povrch, označovaný jako Starkle®.

Ruku v ruce s tím, je interiér vybaven přírodními materiály, jako např. korek na povrchu přístrojové desky. A stejně jako u posledních modelů značky Dacia zmizelo také dekorativní chromování.

Další novinkou jsou nepneumatické pneumatiky, které jsou ekologické a úsporné. Hlavním důvodem je dlouhá životnost. Nemůže u nich dojít k píchnutí a vydrží stejně dlouho jako automobil.

Fotky: Dacia

Komentovat