Sportovní automobil

Doplňky pro váš automobil, které zajistí sportovní charakter vašemu vozu

Je pro vás vaše auto více než jen prostředek k přemístění z jednoho bodu do druhého? Možná patříte právě vy mezi vášnivé motoristy, kteří si rádi ladí výkon svého vozu, případně se věnují jeho vylepšením po všech stránkách. Velkou výhodou v dnešní době je dostupnost nejrůznějších dílů, které můžete snadno zakoupit na internetu. Ať už se jedná o doplňky, které zlepšují vzhled, tak o doplňky, které vám pomohou vyladit výkon.

S negativním efektem turba se lze vypořádat

Jestliže je váš vůz je vybaven turbem, jistě víte o vlastnosti turbodmychadla, kterou určitě nemůžeme označit za kladnou. Přeplňované motory sice dokáží vymáčknout z motoru více výkonu, ale na druhou stranu je zde negativní efekt, který označujeme jako „turbodíra“. Tento efekt přitom dokáže omezit blow off ventil (BOV). Úkolem tohoto ventiluju je uvolnění nadbytečného tlaku mezi škrtící klapkou a turbem, který vznikne při přeřazení. BOV ventil lze pořídit ve dvou provedeních v závislosti na konkrétním typu. Jedná se o varianty: 

  • Otevřený BOV
  • Uzavřený BOV

Otevřená varianta odvádí nadbytečný vzduch ven, kdežto uzavřený typ je schopen jej vrátit zpět před turbo. Kromě omezení negativního efektu turba má tento ventil vliv také na zvukový projev. Jedná se o zvuk syčení či pískání, který lze zaznamenat při přeřazení. Také kvůli toho jsou tyto ventily instalovány, přičemž zvukový efekt lze využít také u dieselových motorů, kde přitom tento ventil nemá praktické využití. Je zde tedy instalován pouze pro dosažení atraktivního zvukového projevu.

Poměr paliva a vzduchu

Ovlivnit výkon svého vozu můžete samozřejmě také celou řadou dalších doplňků. Jeden z těchto doplňků je velmi oblíbený proto, že dokáže měnit tlak paliva, díky čemuž lze ovlivnit poměr paliva a vzduchu ve spalovacím prostoru motoru. Jak už jistě tušíte, jedná se o regulátor tlaku paliva. Umožňuje plynulou regulaci, přičemž je možno zajistit mechanickou i podtlakovou regulaci.

Zdroj úvodního obrázku:
Standret / Shutterstock.com

Komentovat