podvozek

Ekologická likvidace katalyzátoru s výdělkem

Katalyzátor je nedílnou součástí automobilů se zážehovými motory, přičemž jeho funkcí je snížení škodlivin ve výfukových plynech. Životnost katalyzátoru je omezená. Jak s takovou součástkou naložit?

Výkup katalyzátoru je rychlý proces

Jakmile katalyzátor přestane sloužit svému primárnímu účelu, je vhodné jej recyklovat. Výkup katalyzátorů za účelem šetrné likvidace provádí mnoho firem. Jde o velice jednoduchý proces. Starý kus můžete nechat přímo v autoservisu, kde by s ním měli naložit dle platných předpisů, nebo si jej můžete ponechat a sami jej prodat. Jak se zdá, druhá možnost je výhodnější.

Například výkup katalyzátorů Ostrava funguje zcela bezproblémově. Můžete být klidně z druhého konce republiky a katalyzátor tam po předchozí dohodě jen zaslat třeba poštou. Obratem pak dostanete smlouvu a dohodnutou částku na účet. Firmě předtím stačí pouze fotografie součástky nebo její číslo kódu (OEM).

Cena za katalyzátor je ovlivněna jeho druhem a množstvím cenných kovů, které obsahuje. Částka, která vám bude za katalyzátor nabídnuta, se tedy odvíjí od aktuálních cen na světových burzách.

Tip Autopunktu: Výkup katalyzátorů ceník

Bez cenných kovů by katalyzátor neplnil svoji funkci

Katalyzátory obsahují platinu a rhodium. Tyto kovy jsou důležité pro jeho funkci, přičemž při provozní teplotě vozidla umožňují oxidaci oxidu uhelnatého a nespálených uhlovodíků na oxid uhličitý a páru a redukci oxidů dusíku na dusík a vzduch. Významně se tak podílí na ochraně životního prostředí.

Co je katalyzátor tedy víme, a víme i jak funguje. Po jeho ekologické likvidaci jsou zastoupené drahé kovy znovu využity v průmyslu, přičemž dokáží udělat stejnou službu v novém výrobku, případně jsou zpracovány pro jiné účely. Platina i rhodium jsou totiž mimořádně stálé a odolné kovy s vysokou teplotou tání.

Komentovat