nehoda

Havarijní pojištění pro řidiče přestává být atraktivní, neví základní fakta

Řidiči se k havarijnímu pojištění většinou staví dvěma způsoby. Buď jej považují za zcela nezbytné nebo za zcela zbytečné. Objem sjednaných pojistek však za poslední dobu klesl a vypadá to, že řidiči o havarijní pojištění ztrácejí zájem. Věří si tolik ve svých řidičských dovednostech nebo jen neví všechna fakta?

Havarijní pojištění je oproti povinnému ručení zcela dobrovolné a řidiči si ho nemusí sjednávat. Některým se to navíc ani nedoporučuje, a to zejména v případech, kdy by se pojistka vztahovala na auto starší 8 let.

Toto tvrzení však není v žádném případě dogma a jsou i starší vozidla, u kterých se vyplatí sjednat pojistku. Řidič by vždy měl situaci individuálně promyslet na základě stáří vozu, jeho stavu a aktuální ceny. V případě staršího auta se cena pojištění vypočítává na základě tzv. časové ceny, což je cena vozidla s přihlédnutím k jeho stáří a opotřebení. A přestože havarijní pojištění na starší auta je o něco levnější, není levnější úměrně, což je dáno například cenou náhradních dílů apod. Vždy je tak třeba zvážit poměr nákladů na havarijní pojistku a její možné přínosy.

Řidiči novějších aut mají rozhodování o něco těžší. Kalkulují totiž jen s tím, zda někdy v budoucnu svou vinou nabourají nebo nenabourají. A zatímco by se tato úvaha zdála být čistě jen otázkou řidičských dovedností, doopravdy není. Jízdu může narušit počasí a nejrůznější klimatické jevy nebo třeba zvěř na silnici. I na tyto situace se havarijní pojištění může vztahovat, záleží jen na tom, jaké možnosti si řidič vybere.

Některé pojišťovny do pojištění navíc zahrnují i vybavení na vozidle, jako je třeba střešní nosič nebo střešní box. Pojistná událost se v takovém případě vztahuje i na poškození nebo odcizení tohoto vybavení, a tak je dobré si tento doplněk pojištění ohlídat hlavně v případech, kdy často vyrážíte na cesty s rodinou.

Novinkou posledních let je i krátkodobé havarijní pojištění, které si mohou sjednat řidiči jen na omezenou dobu. Cílovou skupinou jsou typicky čerství řidiči nebo třeba ti, kteří s vozem vyráží na dovolenou a chtějí ho mít po všech stránkách pojištěné.

Cena nemusí být vždy vysoká, záleží totiž na zvolené variantě, na výši spoluúčasti a na limitech pojištění. Ideální je na to využít některý web s porovnáčem půjček. I s variantou, která kryje všechna možná rizika, se nakonec ale můžete vejít do 2000 Kč. Nabídky pojištění si lze srovnat online na srovnávacím portálu Klik.cz, kde stačí zadat základní údaje o řidiči a o vozidle. Následně na webu uvidíte všechny dostupné nabídky, jejich základní parametry a cenu.

Havarijní pojištění pak lze rovnou i sjednat a zaplatit online. Veškeré dokumenty nakonec obdržíte e-mailem a poté i doporučeně poštou.

Úvodní foto: Pixabay

Komentovat