Fiat Scudo

Fiat představuje nové Scudo

Nové Scudo je moderní a vyspělý vůz, který vychází z platformy Stellantis pro středně velké dodávky. K dispozici je s 100% elektrickým pohonem i vznětovým motorem poslední generace. Nové Scudo se tak stává druhým užitkovým vozem značky Fiat Professional, který je dostupný také v elektrické verzi. Společnost bude dělat novému modelu E-Ducato, který byl na trh uveden letos v dubnu. Široká nabídka pro naplnění potřeb různorodé klientely tvořené skutečnými profesionály, pro které je vozidlo pracovním nástrojem a zdrojem příjmů.

Právě pro naplnění těchto potřeb přichází nové Scudo s řadou funkcí, které z něj činí nejlepší model v dané třídě. Jeho prostřednictvím značka Fiat Professional opět přebírá vedoucí roli v segmentu lehkých dodávek kategorie D a vrací se k historickému názvu vozu vyráběného do roku 2016 v továrně společnosti Stellantis ve francouzském Hordainu, kde nahrazuje model Talento.

Plně elektrická dodávka

Manifest „nekompromisního“ přístupu modelu Scudo spočívá ve vlastnostech elektrické verze, která se může pochlubit nejlepším dojezdem ve své třídě, a to až 330 km v cyklu WLTP. Elektrické Scudo je tak ideálním pracovním nástrojem pro všechny, kteří pracují ve městě a na předměstích.

Verze s nulovými emisemi se může pochlubit i jedinečnou flexibilitou z hlediska perspektivy pro klienta. Nabízí totiž dvě velikosti baterie – 50 a 75 kWh, nabíjení střídavým proudem o výkonu 11 kW a stejnosměrným proudem až 100 kW, kdy je možné větší z obou baterii nabít na 80% za pouhých 45 minut.

Užitečná hmotnost je stejná bez ohledu na použité hnací ústrojí a patří mezi nejlepší v segmentu: objem nákladového prostoru dosahuje až 6,6 m3, užitečná hmotnost činí přes 1 t a tažná kapacita je 1000 kg.

Další čtení:  Fiat Tipo dosáhl milníku 500 000 vyrobených vozidel

Perfektní jízdní komfort

Cílovou skupinou nového modelu jsou profesionálové, kteří své vozidlo používají denně 8 hodin a více. Dalším faktorem, který byl ve fázi designu velmi důležitý, byl proto komfort. Cílem nového modelu Scudo je nabídnout práci bez zbytečného stresu, čehož je dosaženo prostřednictvím různých řešení, jakými jsou pozice řidiče podobná té v osobním automobilu, špičkové odhlučnění kabiny a minimální přenos vibrací.

Bezpečnost na prvním místě

Nové Scudo nabízí kompletní sadu bezpečnostních a asistenčních systémů ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Patří mezi ně:

  • automatické rozpoznávání dopravního značení;
  • automatické nouzové brzdění v případě hrozící kolize;
  • varování při opuštění jízdního pruhu, které informuje řidiče, jakmile vybočí z daného jízdního pruhu;
  • monitoring mrtvého úhlu, který poskytuje upozornění na všechna vozidla nacházející se v slepých úhlech vnějších zpětných zrcátek.

Vozidlo je rovněž vybaveno systémem varování na překážky ve směru jízdy, varováním před čelním nárazem a praktickou zadní kamerou, která nabízí 180° panoramatický výhled, což maximálně usnadňuje parkování.

Pro zajištění optimálního výkonu a lepší trakce za všech podmínek, např. sníh, bláto nebo písek, může být Scudo vybaveno systémem Grip Control.

Head-up Display řidiči poskytuje všechny důležité informace a zabraňuje mu, aby snížil svou pozornost na jízdu. Podporu řidiči při parkování poskytují přední a zadní parkovací senzory a zadní kamera, která je schopna poskytnout 180° rekonstruovaný pohled z ptačí perspektivy na zadní část, což usnadňuje parkování a přináší větší bezpečnost.

Fiat Scudo

Modularita

Nové Scudo bylo navrženo jako všestranné užitkové vozidlo, které však působí jako osobní automobil. Nabízí chytrá řešení i kompaktní rozměry. Nové Scudo je k dispozici také ve verzi pro přepravu cestujících, a to jak pro firemní, tak i soukromé účely. Interiér je plně konfigurovatelný a nabízí až 9 míst. Sedadla jsou sklopné pro zvětšení přepravní kapacity podle potřeby. Díky skládací přepážce umožňuje proti standardní dodávce přepravu dalších tří cestujících.

Jednou ze silných stránek modelu jsou samotné rozměry: výška 1,90 metru umožňuje snadný přístup do podzemních garáží. V kombinaci s délkou 5 m až 5,3 m ve verzi Maxi se jedná o vozidlo, které „převeze cokoli a dojede kamkoli“. K dispozici – pro specifické potřeby ve městě – je také exkluzivní verze „S“, která v sobě skrývá všechny výhody modelu Scudo na délce pouhých 4,6 metru.

Objemy nákladového prostoru činí 4,6, 5,3 nebo 6,1 m3 v závislosti na rozvoru. Nosnost dosahuje až 1,4 t. Před sebou tak máme naprosto nekompromisní Scudo.

Nový model se vyznačuje také speciálním modulárním řešením kabiny Moduwork, které umožňuje přeměnit sedadlo spolujezdce na pracovní místo nebo prodloužit již tak velkorysý nákladový prostor. Díky řešení Moduwork lze přepravovat předměty o délce až 4 metry (verze Maxi), přičemž užitečný objem vzroste o 0,5 m3 na celkových 6,6 m3. Vozidlo je proto dostatečně flexibilní pro všechny požadavky a všechny druhy profesionálů, od opravářů hydrauliky a stavitelů lodí až po doručovatelské služby.

Další čtení:  Nová řada Abarth 595 představuje výkon a styl v jednom malém voze

Hnací ústrojí

Poctou pověsti flexibilního a víceúčelového vozu jsou i čtyři konfigurace (Van, prodloužená kabina, kabina s platformou a Combi M1), tři stupně výbavy (Easy, Business a Lounge), čtyři vznětové motorizace a elektrické hnací ústrojí. S elektrickým pohonem je k dispozici celá řada, od dodávky po kabinu, prodlouženou kabinu a kombi s až 9 místy k sezení. Takto široká nabídka zvyšuje atraktivitu modelu Scudo, které může sloužit pro přepravu cestujících nebo zboží, jako společník všech řemeslníků, a dokonce i cestovatelů.

Nabídka hnacích ústrojí vyhoví všem potřebám. Kromě elektrické verze – vybavené elektromotorem o výkonu 100 kW (136 k) – jsou k dispozici také čtyři vznětové motory: 1,5 l s výkonem 102 k nebo 120 k v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou; 2,0 l s výkonem 145 k v kombinaci s osmistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou nebo 177 k ve spojení s účinnou osmistupňovou automatickou převodovkou.

Nové Scudo je připraveno stát se velkým jménem v segmentu lehkých vanů kategorie D. Řada je schopna naplnit požadavky jak samostatně výdělečných osob, tak i manažerů vozových parků. Ocení je i každá půjčovna dodávek, a to vše díky efektivním řešením, které zaručují kontinuitu podnikání a ziskovost. Zařazení verzí s nulovými emisemi do nabídky Scudo je také dalším kouskem do skládačky postupné strategie elektrifikace řady Stellantis. Očekává se, že právě tyto verze přitáhnou zájem podnikatelů, kteří dbají na ziskovost svého podnikání a zároveň respektují naše životní prostředí.

Foto: Fiat Professional

Komentovat