výměna skla

Jak postupovat při poškození čelního skla

Prasklé čelní sklo je častou potíží, se kterou se řidiči setkávají, a to zejména v období studených měsíců, kdy jsou silnice plné štěrku nebo drobných kamínků. Někdy se jedná o banální záležitost, jindy poškozené čelní sklo může vyjít velmi draho.

Když známe viníka

I pokud nemáte speciálně sjednané pojištění čelního skla, můžete jeho opravu nebo výměnu řešit bezplatně, a to úhradou z povinného ručení viníka. Kamínek, který poškodil vaše čelní sklo, je vždy vymrštěn koly jiného vozidla. Pokud letící kamínek vidíte, zkuste tohoto řidiče zastavit a sepsat s ním protokol o pojistné události. Toto řešení má ovšem svá úskalí. Většina řidičů vinu nepřizná a vy mu těžko něco dokážete.

Kdy je nutné přistoupit k výměně nebo opravě?

Často ale viníka neznáme, proto je třeba situaci řešit jinak. Pokud jde o prasklinu menší než 2 centimetry a nijak vám nebrání ve výhledu, můžete s ní zkusit jezdit. Pravděpodobně se ale začne zvětšovat. Pokud se poškození zvětší nad uvedenou velikost a je v dosahu stěračů, riskujete pokutu a také pravděpodobně neprojdete technickou kontrolou. V takovém případě je potřeba nechat čelní sklo opravit, a pokud je prasklina v zorném poli řidiče, je nutná kompletní výměna čelního skla. Za zorné pole se považuje oblast, která je od horního a dolního okraje 20 centimetrů a 15 centimetrů od sloupku a středu skla.

ford mondeo
Výměna čelního skla u Fordu Mondeo. Foto: cz-autosklo.cz

Kolik stojí oprava nebo výměna čelního skla?

Bez pojištění vás opravy drobných prasklin vyjdou na pár stovek. Obvykle se cena za tuto práci pohybuje okolo 500 Kč. U větší praskliny může jít i o částku o něco vyšší. V případě kompletní výměny čelního skla záleží na typu poškozeného vozu. Běžné Škodovky jsou nejlevnější. Octavie nebo Fabie vyjdou zhruba na 2500 – 3000 Kč, zahraniční značky stojí zpravidla o něco více a u luxusních vozů se tato výměna může pohybovat v desítkách tisíc korun.

Výměny a opravy autoskel provádí autorizované servisy nebo specialisté, kteří vám čelní sklo opraví zpravidla na počkání nebo za vámi dokonce přijedou. Výměna pak také není dlouhou záležitostí, samozřejmě ale záleží na typu vašeho vozu.

Úvodní foto: cz-autosklo.cz

Komentovat