Škoda Octavia G-Tec

Kdy se vyplatí pořízení vozu na CNG?

V souvislosti s alternativními pohony se v posledních letech neustále skloňuje elektromobilita. Existují však i další a možnosti. Jednou z nich je stlačený zemní plyn, známý pod zkratko CNG. Oproti elektřině jde o zavedený pohon, který je relativně čistější oproti konvenčním palivům nebo LPG a po ujetí určitého počtu kilometrů uspoří náklady na provoz vozidla až o 50 %.

Auta na stlačený plyn jsou dražší, v určitém momentu ale začnete šetřit

Nová auta na CNG nabízí několik výrobců. V Česku jsou nejžádanějšími modely Škoda Octavia G-Tec s cenou od 563 900 Kč, dále Volkswagen Golf nebo Dacie. Vyšší pořizovací cenu, v případě Octavie zhruba o 15 % oproti základní benzínové variantě, kompenzují nižší provozní náklady. Je však třeba dobře počítat, aby se CNG skutečně vyplatilo.

Vezmeme-li v úvahu průměrnou cenu 30 Kč za litr Naturalu 95 a 25,50 Kč za kg stlačeného plynu, vychází nám při průměrné spotřebě 6,7 l/100 km, resp. 3,9 kg/100 km náklady na 1 kilometr jízdy 2 koruny u benzínu a 1 koruna u CNG. Z toho plyne, že provozní náklady obou variant se v případě Octavie začnou srovnávat zhruba okolo 50 000 najetých kilometrů.

Pro sváteční řidiče, kteří najezdí pár tisíc kilometrů ročně, asi nebude CNG tou nejoptimálnější variantou. Auta na CNG se tak vyplatí v případě, že je vůz používán skutečně hodně, typicky jde o firemní flotily. Dobrý argumentem, proč do firmy zvolit vozy na stlačený plyn, jsou i nižší emise CO2 (cca o 25 %) a oxidů dusíku (cca o 80 %). Zároveň je nutné dodat, že provoz na CNG je bezpečný, stejně tak jako jeho tankování (plnění).

CNG stanice

Plnění vozu stlačeným plynem je rychlý proces a zabere zhruba stejně času jako doplňování konvenčního paliva. Plnicí pistole je konstruována tak, aby byl úkon jednoduchý, čistý a bezpečný. K úniku plynu do ovzduší by nemělo vůbec docházet a i kdyby se tak stalo, směs je neškodná, nehořlavá a netřeskavá.

Starosti nemusíte mít ani se sítí CNG stanic. Těch je v současnosti v naší republice více než 200.

Úvodní foto: Škoda Octavia G-Tec; zdroj: Škoda Auto

Komentovat