vrak

Povinné ručení v roce 2021 zdražuje

S průměrnou cenou za povinné ručení je to jako na houpačce. Jednou klesne, jindy zase stoupá. Aktuálně jsme v bodě, kdy cena pojištění roste. Je to přirozené, ale možná vás překvapí, že výše povinné pojistky se liší region od regionu a někde může dokonce klesnout.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení

Do ceny pojištění auta se promítá mnoho faktorů a tím nejzásadnějším je samozřejmě riziko vzniku dopravní nehody. To je vyšší ve velkoměstech, kde je logicky cena za službu vyšší. A tak přestože máte auto zaregistrované na adrese trvalého bydliště v Praze, ale v hlavním městě jezdíte jen sporadicky, u povinného ručení můžete zaplatit  až o 9,6 % více oproti průměru. V malých městech nebo vesnicích je pak konečná cena naopak až o 11,9 % nižší.

Do finální ceny pojištění se dále promítá řada dalších ovlivnitelných i neovlivnitelných faktorů. Věk nelze změnit, a tak šoféři do 21 let, nebo senioři nad 75 let, zaplatí více. Stejně tak majitelé starších vozidel. Naopak ušetří ti, kteří nezpůsobují nehody. Cenu také samozřejmě ovlivňují pojišťovací balíčky či výběr pojišťovny.

Cenový vývoj

Aktuální průměrná cena pojištění auta činí 6 670 Kč. Oproti září 2020, kdy byla tato cena 6 400 Kč, nejde o nijak zásadní rozdíl, je však třeba připomenout, že ještě v prosinci 2019 byla tato částka 7 650 Kč. A to už rozdíl je. Není přitom vyloučeno, že by se průměr za povinné pojištění vozidel nemohl pro změnu vyšplhat o další tisícovku výše.

Průměrná částka povinného ručení je udávána dle nejvyužívanějšího vozu na našich silnicích, tím je dieselová Škoda Octavia s motorem o objemu 1,6 litru a výkonem cca 85 kW.

Kolik zaplatím za povinné ručení?

Většina pojišťoven nabízí online kalkulačku povinného ručení, kde zadáte parametry vašeho vozu, věk, bydliště a kolik měsíců jezdíte bez nehod. Orientační cenu se takto můžete dozvědět velmi rychle třeba na Top-Pojištění.cz. Myslete na skutečnost, že ceny se mohou lišit dle pojišťovny.

Úvodní foto: Pixabay

Komentovat