výstražný trojúhelník

Povinná výbava aut do zahraničí

Povinná výbava auta v ČR zahrnuje autolékárničku, reflexní vestu pro řidiče, sadu na opravu pneumatiky či rezervní kolo a výstražný trojúhelník. Samozřejmostí je řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta. Co je potřeba mít v blízkém zahraničí, abychom se vyhnuli nepříjemnostem při případné kontrole?

Německo

Pokud řídíte vozidlo registrované v Německu, je potřeba mít autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Pokud má vůz více než 3,5 tuny, musí být vybaven přenosným, žlutě blikajícím světlem. Výstražný trojúhelník je potřeba případně umístit přibližně 100 m za vozidlem, na dálnici 200 m.

Pokud je vaše vozidlo registrováno v ČR, platí, že reflexní vestu musí mít s sebou řidič firemního vozidla. Výstražný trojúhelník si vezměte také, v Německu platí povinnost této položky podle povinností v zemi registrace vozu. Autolékárnička je pouze doporučená.

Zimní pneumatiky nasaďte, když jsou silnice zasněžené nebo zledovatělé. Od roku 2018 se jako zimní pneumatiky berou ty s označením sněhové vločky, případně lze do roku 2024 použít starší pneu označené M + S (mud and snow). V ostřikovačích mějte pouze zimní směs.

Na německých silnicích také používejte dětskou autosedačku, pokud přepravujete děti buď do 150 cm, či do 12 let. Tyto děti nesmí sedět na místě spolujezdce.

Další čtení:  Buďte na silnicích vidět aneb jak vybrat správnou autožárovku pro vaše vozidlo?

Rakousko

Reflexní vesta, výstražný trojúhelník a autolékárnička jsou v Rakousku povinné. Autolékárnička musí být v originálním obalu a neporušená. Výstražný trojúhelník v případě potřeby umístěte minimálně 50 m za vůz, na dálnici 100 m.

Zimní pneumatiky jsou třeba od 1. 11. do 15. 4., pokaždé, když je na silnici sníh a led. Ujistěte se, že hloubka dezénu je minimálně 4 mm.

Autosedačku mějte s sebou pro děti do 14 let nebo 150 cm. Děti nad 135 cm můžete nechat sedět na dětském podsedáku. V případě osob starších 14 let s výškou pod 150 cm nemusí sedět na podsedáku, ale je to doporučeno.

Chorvatsko

Autolékárnička, reflexní vesta a výstražný trojúhelník jsou v Chorvatsku povinné. Pokud máte vozidlo s přívěsem, mějte dva výstražné trojúhelníky. Hasicí přístroj musíte mít povinně v užitkových vozidlech kategorie N.

Zimní pneu nejsou povinné, nicméně jsou doporučené od začátku listopadu do konce dubna. Dezén je minimálně 4 mm. Během zimního období musíte mít ve voze  sněhové řetězy. Nasadit je lze v případě, kdy je na vozovce více než 5 cm sněhu či souvislá vrstva ledu. V zimě mějte ve voze také lopatu.

Děti do dvou let mohou jet na sedadle spolujezdce proti směru jízdy ve vajíčku. Airbag musí být deaktivovaný. Děti do pěti let musejí cestovat v dětské autosedačce a výhradně na zadních sedadlech. Děti ve věku 5 až 12 let musí sedět na dětském podsedáku a jen na zadních sedadlech. Zároveň děti, kterým ještě nebylo 12 let nesmí sedět na sedadle spolujezdce.

Další čtení:  Jak probíhá dechová zkouška na silnici

Švýcarsko

Autolékárnička a reflexní vesta povinné nejsou, naproti tomu výstražný trojúhelník ano. Ten musí být umístěn na dobře přístupném místě ve voze, nejlépe v kabině. Pokud je potřeba jej použít, umístěte ho 50 m za vůz, na dálnici či rychlostní silnici 100 m.

Zimní pneu musíte mít povinně pokud je sníh, led či námraza. Minimální hloubka dezénu je opět 4 mm.

Děti do 12 let či 150 cm musí cestovat v dětské autosedačce či na dětském podsedáku.

dálnice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Maďarsko

Autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta jsou povinné, vesta musí být pro každého cestujícího a v kabině vozu. Musí jí nosit také chodci mimo obce pokud jdou po silnici při horší viditelnosti.

Zimní pneu jsou povinné v zimních měsících pouze na silnicích, které jsou takto označeny pomocí dopravních značek.

Děti do 150 cm musí cestovat v dětské autosedačce či na dětském podsedáku. Děti do 3 let můžete přepravovat na předních sedadle v autosedačce proti směru jízdy.

Další čtení:  Jak co nejvíce prodloužit dojezd elektromobilu v zimě

Slovensko

Autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta patří do povinné výbavy. Vestu musejí mít všichni cestující, kteří se budou pohyhovat na silnici mimo vozidlo. Chodci a cyklisté musí mít reflexní prvek, pokud cestují po neosvětlené komunikaci nebo při špatné viditelnosti. Trojúhelník umístěte případně 50 m za vůz nebo na dálnici 100 m za něj. Dokud jej neumístíte, nevypínejte výstražná světla.

Zimní pneu jsou povinné při výskytu námrazy, sněhu či ledu na silnici.

Děti do 150 cm nebo do 36 kg musíte přepravovat v autosedačce nebo na dětském podsedáku.

Polsko

Reflexní vesta je povinná pro všechny cestující, kteří vystoupí z vozu. Povinná je také pro chodce a cyklisty pohybující se po silnici. Výstražný trojúhelník si také nezapomeňte, umístěte jej minimálně 50 m za vůz či 100 m za něj na dálnici. Výstražná světla nechte zapnutá. Pokud táhnete vůz na laně, mějte trojúhelník v zadní levé části vozu. Zapněte ještě obrysová a výstražná světla. Autolékárnička povinná není. Naproti tomu je povinný hasicí přístroj.

Zimní pneu jsou doporučené. Sněhové řetězy použijete jen na vrstvě ledu a sněhu.

Děti do 150 cm nebo do 12 let musíte přepravovat v dětské autsedačce nebo na dětském podsedáku a výhradně vzadu. Děti do 150 cm nesmí sedět na sedadle spolujezdce. Pokud máte airbag, nesmíte na přední sedačce přepravovat děti ve vajíčku ve směru jízdy.

Zdroj: Cebia

Komentovat