VW Golf

Proč se osobní auta neustále zvětšují?

Rychlejší, silnější a…. větší. Přesně taková auta zdá se chceme. Nemá příliš smysl porovnávat dnešní automobily se skutečně historickými vozy, jak se ale změnila velikost běžných osobních aut v době, kterou můžeme nazvat moderní, řekněme od osmdesátých let do dneška?

Golf jako etalon

Jaký jiný vůz si vybrat pro demonstraci trendu, než jeden z těch nejklasičtějších? První generace ikonického modelu Golf z dílny koncernu Volkswagen měla délku 3705 mm a šířku 1610 mm (porovnáváme samozřejmě základní variantu). Hned ta následující generace, Golf MKII, která přišla na trh v roce 1983, byla větší. Její rozměry byly 3985 mm na délku a 1665 mm na šířku.

U Golfu MKIII z roku 1991 už to bylo 4020 mm na 1690 mm a tak to pokračovalo i dále. Rok 1997 a rozměry Golfu opět o něco narostly (4149 mm x 1735 mm). Přeskočíme-li do současnosti, zjistíme, že Golf má ve své současné (již sedmé) generaci délku 4255 mm a šířku 1799 mm.

Podobné je to i s hmotností. Zatímco první generace vážila do jedné tuny (konkrétně do 970 kg), dnes je to až 1500 kg. Podobný trend lze vysledovat snad u všech kategorií aut, s výjimkou městských miniaut, u nichž jsou malé rozměry hlavní přidanou hodnotou a jejich zvětšování by bylo nesmyslné.

Sedm generací Golfu
Prvních sedm generací Golfu. Foto: VW

Proč auta tloustnou?

Důvodů, proč jsou auta stále větší, je hned několik. Ne snad, že by tak tloustli lidé, kteří v nich jezdí, mají ale stále větší požadavky. Chceme, aby měla auta velký zavazadlový prostor? Samozřejmě, že ano. Chceme mít při jízdě více místa a větší pohodlí? Jistě. A chceme, aby byla auta stále bezpečnější a poskytovala nám ochranu při havárii? Nepochybně.

Právě jsme vyjmenovali hlavní důvody, které vedou výrobce aut k tomu, aby zvětšovali jejich rozměry. Je dobré si uvědomit, že současně s velikostí, konkrétně především s hmotností, se musí měnit i motorizace. Stejné technické parametry, které dříve charakterizovaly určitou třídu vozu, dnes charakterizují třídu nižší. To jde ale stále ruku v ruce s tvrzením, že naše nároky na auto se zkrátka zvyšují.

Negativa? Nepochybně

Neustále se zvětšující rozměry osobních automobilů jsou z určitého úhlu pohledu problémem. Ruku v ruce s rostoucí intenzitou dopravy je hlavně ve velkých městech každý zabraný metr navíc problémem. Delší auta tvoří delší dopravní zácpy, potřebují více místa na zaparkování a tak dále. Zkrátka narůstající délka osobních vozidel má svůj rub i líc.

Úvodní foto: Osm generací Golfu. Zdroj: VW

Komentovat