nosič kol

Vybíráme nosič na kola. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení?

Aktivní dovolená představuje příjemný způsob trávení volného času. Jestliže jste vášniví cyklisté, jistě hledáte způsob, jak převážet kola na větší vzdálenosti. Řešením je nosič kol na auta. Poradíme vám, jak vybrat ten pravý.

Střešní nosič kol

Střešní nosiče vybírejte dle intenzity jejich používání. Plánujete-li jen občasnou přepravu kol na menší vzdálenosti, vystačíte si se základními typy. Pro časté používání, případně pro přepravu kol k moři, volte robustnější modely. Držáky na kola se obvykle připevňují na příčníky, které jsou základním prvkem střešních nosičů. Ty se buď montují na podélníky, takzvané hagusy, nebo rovnou na střechu dle typu vozu. Typ pak vybírejte podle značky vašeho automobilu.

Samotný střešní nosič kol by měl být dostatečně bytelný a stabilní, aby zvládl nápor větru při jízdě či horší povětrnostní podmínky. Pokud plánujete převážet více kol, zjistěte si v technickém průkazu nosnost vozu.

Výhodou tohoto řešení je jeho univerzálnost. Na podélníky lze umisťovat i střešní boxy či nosiče lyží a samozřejmě i elektrokola.

Nosič kol na tažné zařízení

Další možností přepravy více kol představuje nosič na tažné zařízení. Ten upřednostňují především cyklisté, kterým nevyhovuje instalace kol na střechu. Kola se za kufr vozu upevňují snadno a ani nezamezují přístup do zavazadlového prostoru. Některé nosiče lze používat i pro skútry či jiný náklad. U elektrokol volte speciální nosič určený právě pro ně.

Nevýhodu představuje nutnost přendání zadní SPZ, případně si můžete pořídit speciální třetí poznávací značku pro nosič. Některým řidičům také vadí, že se prodlužuje délka jejich vozu, což může představovat komplikaci při parkování.

Opět myslete na nosnost vozu i dostatečnou robustnost tažné koule.

TIP: Vybíráte-li nejvhodnější řešení pro vás, širokou nabídku nosičů najdete na e-shopu HAKR Brno.

Jak je to s elektromobily?

Obě řešení lze samozřejmě využít pro elektromobily. Stejně jako u konvenčních automobilů však musíte počítat s větší spotřebou, což u vozů na elektřinu představuje nutnost pečlivého plánování trasy. Podle průzkumu německé motoristické organizace ADAC zvyšuje střešní nosič kol spotřebu o 33 % a nosič kol na tažném zařízení o 8 %.

Úvodní foto: PxHere

Komentovat