Peugeot Inception Concept

Peugeot vstupuje do nové éry a představuje svou vizi budoucnosti automobilu. Inception Concept budí emoce

Peugeot Inception Concept otevírá svým novým pojetím designu novou éru a ztělesňuje vizi značky z hlediska budoucích elektromobilů. Nový design zdůrazňuje atraktivní vzhled šelmy. Revoluční vzhled interiéru naznačuje nevídané jízdní zážitky. Peugeot Inception Concept, vytvořený design centrem Peugeot pod vedením Matthiase Hossanna, je symbolem proměny značky.

Název Peugeot Inception Concept (latinsky „Inceptio“) znamená začátek. Žádný jiný název nemůže lépe vystihnout ambice tohoto manifestu značky. Peugeot Inception Concept přichází díky svému vizionářskému designu s kabinou, která nabízí originální technologické perspektivy a přináší exkluzivní automobilový zážitek.

Peugeot Inception Concept vás přenese do nové dimenze mezi snem a realitou a slibuje intenzivní emoce, jakmile se k němu přiblížíte, dotknete se ho nebo do něj usednete. Jeho ambicí je uvést většinu inovací v něm použitých do výroby, a to počínaje rokem 2025.

Peugeot Inception Concept

Platformy STLA „BEV-by-design“: základ revoluce

Peugeot Inception Concept je postaven na jedné ze čtyř budoucích platforem „BEV-by-design“ skupiny Stellantis. Příchod této nové řady platforem od roku 2023 bude znamenat revoluci v budoucích vozech Peugeot. Tyto platformy byly vytvořeny speciálně pro elektrifikaci a nabízejí zásadní změnu v architektuře, kterou designéři využili k tomu, aby zcela přetvořili kabinu vozu Peugeot Inception Concept.  Pro řidiče to znamená novou polohu při řízení a pro cestující na palubě nový zážitek.

Cestující obklopuje 7,25 m2 prosklené plochy, která přispívá k odvážnému designu tohoto konceptu. Veškeré prosklené části (čelní sklo, boční okna a okna u zadních sloupků) jsou vyrobeny ze skla určeného pro stavebnictví. Pro Peugeot Inception Concept bylo speciálně upraveno. Zachovává si výjimečné tepelné vlastnosti a prošlo multichromovou úpravou (ošetření oxidy kovů), což je postup, který NASA původně používala pro hledí přileb astronautů v NASA. Toto sklo NARIMA® má teplejší odraz ve žlutých barvách a spíše chladnější propustnost v namodralých tónech. Skleněný povrch vytváří soulad mezi exteriérem a interiérem. Zvenčí se odráží na barvě karoserie, uvnitř pak rozptyluje odrazy světla na materiály a neustále mění jejich odlesky a odstíny. Na cestující ve voze Peugeot Inception Concept čeká nový zážitek z hlediska prostředí vytvářeného barvami a materiály, zatímco úprava multichromového skla řeší aspekty tepla a ochrany proti UV záření.

Odstín karoserie vozu Peugeot Inception Concept se skládá z velmi jemných kovových pigmentů a je jednovrstvý, což znamená, že se při jeho aplikaci spotřebuje mnohem méně energie. Jeho mimořádně kvalitní vzhled zvýrazňuje křivky karoserie a stejně jako prosklení se zabarvuje podle vnějšího prostředí.

Přední nárazník nabízí zcela nový světelný podpis Peugeot, který tvoří tři ikonické drápy. Tato nová, pro značku velmi charakteristická přední část propojuje mřížku chladiče a světelný podpis do jediného objektu, v němž jsou rovněž umístěny senzory. Celek je tvořen jedním kusem skla s logem uprostřed, které podtrhuje 3D luminiscenční efekt. Přes tuto masku probíhají tři tenké vodorovné proužky protnuté třemi drápy. Všechny čtyři optické moduly jsou umístěny pod skleněnou maskou, která sama o sobě vytváří zrcadlový efekt. Je vytištěna digitální technologií INKJET.

Peugeot Inception Concept

Vodorovně přes plášť dveří prochází lišta TECH BAR. Tato zapuštěná obrazovka vysílá různá hlášení mimo vozidlo, jakmile se k němu řidič a cestující přiblíží. Umělá inteligence, kterou je Peugeot Inception Concept vybaven, rozpozná řidiče a provede nastavení komfortu (poloha sedadla, teplota, jízdní režim a multimediální preference). TECH BAR nabízí kromě ukazatele stavu nabití baterie i obvyklé uvítací a rozlučkové zprávy a zahrnuje řadu senzorů a radarů spojených s delegováním řízení, takže karoserie je díky absenci těchto technických prvků zcela hladká. Spodní část dveří se pro dosažení lepší aerodynamiky rozšiřuje a výrazně vystupuje.

Peugeot Inception Concept je uživatelsky přívětivý a praktický také díky mobilnímu prvku karoserie před obrovským čelním sklem. Za tímto malým krytem je technický prostor Aero Tech Deck, v němž Inception soustřeďuje všechny funkce údržby elektrického systému včetně nabíjecí zásuvky a kontroly nabíjení.

Zadní část, která odráží nový podpis přední části vozu, je výsledkem špičkového technického zpracování. Tři ikonické lví drápy vytvářejí spolu s dvěma vrstvami skla magicky působivý efekt. Záď vozu zdůrazňuje jemné tvarování blatníků, vyznačující se jednoduchou linií, která se rozšiřuje do velkorysé plné křivky.

Další čtení:  Peugeot 405 T16 byl v 90. letech ztělesněním konceptu sportovního sedanu

Kola AERORIM v sobě důmyslně kombinují aerodynamiku a estetiku. Zakládají se na osové symetrii, stejně jako 20palcová kola nového Peugeotu 408. Vložky z textilie protkané kovovými vlákny přispívají k aerodynamickému výkonu, zatímco hliníkové vložky s mikroperforací podtrhují velmi moderní vzhled. Podsvícené logo lva zůstává při otáčení volantem statické. Uvnitř kola je brzdový třmen krytý zrcadlovým sklem. Tento netradiční design odkazuje na skleněné části systému Hypersquare na přídi a zádi vozu.

Peugeot Inception Concept nabízí novou vizi interiéru vozu vyšší střední třídy. Představuje nové, protáhlejší pozice k sezení, v souladu s novou architekturou platformy „BEV-by-design“ určené pro elektromobily. První řada sedadel je posunutá dopředu a nabízí výjimečný výhled na silnici. Vysoká linie bočních oken poskytuje bezpečnostní výztuž.

Cestující ve druhé řadě mají díky velkorysým proskleným plochám a novým proporcím sedadel lepší výhled. Skleněné plochy na zadní straně předních sedadel poskytují cestujícím ve 2. řadě možnost nastavit si vlastní vlastnosti prostředí a parametrů. Každý materiál v kabině byl upraven podle toho, jaký odraz poskytuje. Barva interiéru vozu Peugeot Inception Concept se tak vyvíjí podle prostředí, ve kterém se pohybuje, a mění se v závislosti na světle, které ho obklopuje. Prostor, pohodlí a emoce na palubě jsou tak mimořádně působivé.

Peugeot Inception Concept

Sedadla byla přepracována z hlediska proporcí a jsou tak širší a pohodlnější. Sedadlo Comfort Fit se přizpůsobí tělesné stavbě každého cestujícího. Nejde již o sezení na automobilovém sedadle, ale o usazení do nového typu komfortního vybavení vozu, které je adaptováno na podmínky dynamické jízdy, nebo nabízí možnost relaxovat, pokud je řízení delegováno. Široká sedadla vozu Peugeot Inception Concept poskytují komfortní polohu Comfort Fit s opěrkami hlavy, které nepřesahují linii bočních oken. Tuto originální architekturu umožňuje nízká výška sedadel, která uvolňuje prostor.

Na palubě vozu Peugeot Inception Concept je veškeré zařízení umístěno níže než u běžného vozu. Naproti sedadlům je ovládací panel, který je vyhrazen pouze řidiči a při automatickém řízení ho lze zasunout. Přístrojová deska mizí, stejně jako příčka a čelní stěna oddělující motor. Díky tomuto zcela otevřenému výhledu na silnici získávají cestující nové perspektivy a zážitky, což mnohonásobně zvyšuje emoce na palubě.

Peugeot Inception Concept je vybaven Hi-Fi systémem Premium FOCAL od prestižního francouzského výrobce. Výsledkem je umocněný zážitek, k němuž přispívá prostorové uspořádání zvuku v interiéru, které je díky rozmístění komponentů na míru optimální. Systém se skládá ze zesilovače, několika soundbarů (každý s několika koaxiálními reproduktory s průměrem 100 mm) umístěných ve dveřích a v přední části kabiny. Dva subwoofery jsou také zabudovány v podlaze. Systém vyrobený ve spolupráci obou značek nese podpis „Peugeot- FOCAL“, který je vyrytý na mřížkách soundbarů.

Zdroj: Stellantis

Komentovat